2013. okt. 31.

Blansírozás

A nyers zöldséget, gyümölcsöt forrásban levő vízbe tesszük, kb. 2-3 percig forraljuk, majd leszűrjük, és hideg vízbe dobjuk egy pillanatra.

Konyharuhára terítjük, lecsöpögtetjük, majd adagokra osztva bezacskózzuk, és fagyasszuk.

Sütőtök fagyasztása

A sütőtököt feldarabolom, meghámozom, magját kikaparom, majd kockára vágva, kisebb adagokban a fagyasztóba teszem.

Felhasználáskor fagyasztott állapotba tesszük a vízbe (levesekhez, főzelékhez) vagy sütőlemezre.

Káposzta fagyasztása

Az ötlet forrása: Edd magad

A káposztát csíkokra vágom, ha túl hosszú lenne, akkor a csíkokat még félbe. Közben vizet forralok, és 2-3 percre lobogó vízbe dobom az előkészített alapanyagot.

Ezután rögtön leszűröm, hideg vízbe merítem, majd onnan kivéve konyharuhára terítve hagyom lecsöpögni. 

Kisebb adagokban lezacskózom, és fagyasztóba teszem.

2013. okt. 30.

Citrommáz

citromlé
porcukor

A citromlevet annyi porcukorral keverjük ki csomómentesre, hogy sűrű masszát kapjunk. Az így elkészített mázat öntjük a megsült tészta tetejére.

Használhatjuk muffin, kuglóf, piskóta, püspökkenyér...etc. tetejére.

Szilva fagyasztva

Mivel sok szilvafánk van, de idő nem mindig van arra, hogy befőttet rakjunk el, így nálunk a legegyszerűbb módja annak, hogy a szilvát tartósítsuk, a fagyasztás.

A leszedett, megmosott szilvát félbevágva zacskózom be kisebb adagokban, melyet aztán főleg gyümölcslevesekhez vagy mártáshoz használunk fel.

Porhanyós kifli (tojás nélkül)



A recept forrása: Horváth Ilona szakácskönyve

a tésztához:
50 dkg liszt
20 dkg margarin
2 dkg élesztő
kevés tej
1 kanál cukor
1 dl tejföl
csipet só

töltelék:
kemény lekvár
gesztenyemassza
darált dió

olaj a tepsi kikenéséhez
porcukor a szóráshoz

Elkészítés:
Kevés cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd a liszttel, margarinnal, sóval, tejföllel tésztát gyúrunk belőle. Érdemes a tejfölt apránként hozzáadni, nehogy nagyon puha legyen a tészta. Ha pedig nem állna össze, akkor tejet tehetünk hozzá. Téglalapot formázunk belőle, majd liszttel megszórt deszkán, letakarva 1 óráig hagyjuk pihenni.

Az idő elteltével, két részre vesszük a tésztát, majd lisztes felületen kb. 3 mm-re nyújtjuk. Pohárral köröket szaggatunk belőle, majd a leeső tésztadarabokat újból összegyúrjuk, és addig folytatjuk a szaggatást, amíg marad alapanyag.

A sütőt előmelegítjük. A tölteléket előkészítjük. A tepsit vékonyan kikenjük olajjal.

Töltelékek:

gesztenyés - 25 dkg gesztenyemassza kis darabokra csipkedve

kemény lekvár kis darabokra vágva

darált diós - a darált diót egy marék mazsolával, kevés darált keksszel, cukorsziruppal - kevés vízben felfőzött kristálycukor - összekeverjük, de ha esetleg még száraz lenne, akkor adjunk hozzá lekvárt, ha pedig híg, akkor darált kekszet vagy darált diót

A kiszaggatott korong közepére tölteléket helyezünk, majd félbehajtjuk, lenyomkodjuk a széleit, és olajos tepsibe helyezzük.

Előmelegített sütőbe pirosra sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.

2013. okt. 29.

Gesztenyével töltött csirkemell




3 csontozott csirkemell
30 dkg natúr gesztenye ledarálva
3-4 zsemle
tej, só, bors, szerecsendió
olaj, liszt, tojás, zsemlemorzsa

A csirkemellet oldalt annyira vágjuk be, hogy legyen egy "zsebe", ebbe fogjuk rakni a tölteléket. A töltelékhez a zsemléket beáztatjuk tejbe.

A gesztenyét egy tálba teszem, hozzáadom a kinyomkodott zsemléket, sót, borsot, szerecsendiót, és ha kell, tojást. Ha túl lágy lenne, adok még hozzá zsemlét, illetve a kész tölteléket egy kicsit berakom a fagyasztóba.

A húst befűszerezem, majd a kész töltelékkel megtöltöm a zsebeket, és összenyomkodom a szélein, ha kell megtűzöm. 

Így panírozom be: 
először liszt, aztán felvert tojás, és végül zsemlemorzsába hempergetem. Közepes tűzön sütöm többszöri forgatással, hogy jól átsüljön.

Tapasztalataim:
A gesztenyét a fagyasztóból vettem ki hozzá, és mivel 30 dkg-s adagokban fagyasztottam le, ezért muszáj volt ennyit felhasználnom. Szobahőmérsékleten simán kiengedett.

Sajnos elkövettem azt a hibát a töltelék készítésénél, hogy annyira beáztattam a zsemléket, hogy a gesztenyéhez adva elég lágy lett a töltelék - ezért aztán tojás sem kellett bele. Ekkor száraz zsemlét csipkedtem bele, majd kézzel belegyúrtam a masszába. Azért még ekkor sem ártott berakni egy kicsit a hűtőbe, hogy összeálljon. Felhasználáskor már nem volt gond vele.

Az eredeti recept szerint nem kellett volna bepanírozni, de mi úgy döntöttünk, hogy ezt a megoldást választjuk. Így is finom volt.

Mivel soha nem ettem még ilyet, ezért nehezen született meg a töltelék, ugyanis nem volt viszonyítási alapon, hogy milyennek kellene lennie. 

Egyébként ez a hús hidegen sokkal finomabb, és könnyebben szeletelhető is volt!

Imre-tál



1 kg savanyú káposzta
fél kg-kg krumpli
2-3 fej vöröshagyma
csülök
pár szelet szalonna
fűszerek
olaj

A sütést megelőző napon a csülköt feldaraboljuk, befűszerezzük, és másnapig állni hagyjuk.

A savanyú káposztát kimossuk, és megkóstoljuk; ha már nem annyira savanyú, akkor félretesszük, ellenben újramossuk. A krumplit karikára, a hagymát félkarikára vágjuk.

Kacsasütőben fogjuk elkészíteni az ételt, melyet előzőleg kikenünk olajjal. 

Az edény aljának egyik felére halmozzuk a káposztát, a másik felére (a káposzta mellé) pedig a karikázott krumplit. A káposztára a szalonna szeletek kerülnek, a krumplira pedig a karikázott hagyma, majd beterítjük az egészet a feldarabolt, és az előző napon befűszerezett csülökkel. Lefedjük a tetejét.

Előmelegített sütőbe tesszük, és 1,5-2 órán keresztül sütjük.

Tapasztalataim:
Egyik ismerőstől kaptunk egy ilyen egytálételt, amit most először készítettünk el mi magunk is. Jó nagy adag lesz belőle, de ha összeül egy 5-6 személyes család, akkor el is fogy az étel! Másnap is simán fogyasztható!

Egyébként a csülköt pár nappal a sütés előtt is már be lehet fűszerezni - ugyanez az ismerős tanácsolta. Könnyű elkészíteni, csak összerakod a hozzávalókat, és úgy időzítesz, hogy kb. 1,5-2 órával a sütőbe tolás után lehessen enni! Nagyon-nagyon laktató étel!

Lehet gazdagítani oldalassal is, mondjuk fele arányban csülök, fele arányban oldalas - vagy csak oldalassal is érdemes kipróbálni! Sülés közben időnként meg lehet fordítani a húst.

Bundás kenyér melegszendvics sütőben



toast kenyér
tojás, só, bors
kevés olaj

A melegszendvicssütőt bekapcsoljuk. A tojásokat felverjük, sózzuk, borsozzuk, pici olajat hozzáadunk. A toast kenyereket ebbe a tojásos masszába mártjuk, kicsit benne is "felejtjük", majd a sütőbe tesszük. Lefedjük a tetejét, és pár perc alatt pirosra sütjük.

Tapasztalataim:
A bundás kenyér light verziója ez, hisz az eredeti rengeteg olajat követel, s bár úgy nekem jobban ízlik, mégis ez a változat is felkerült a családi repertoárba. 

Kettesével sütöttem.

Paradicsommal, paprikával ettük, de mustárt és ketchupot is el tudok hozzá képzelni. 

További ötletek:
töltve készíteni

Vörösboros-fahéjas kuglóf


4 tojás
25 dkg kristálycukor
25 dkg margarin
10 dkg étcsokoládé
1 púpos ek. kakaópor
1 púpos ek. fahéj
1 vaníliás cukor
1,5 dl vörösbor
25 dkg liszt
fél csomag sütőpor

A sütőt előmelegítjük, a kuglóf-formát kivajazzuk, és kilisztezzük.

A tojássárgát a cukorral, és a margarinnal együtt habosra keverjük, majd hozzáadjuk az olvasztott étcsokit, 1 púpos ek. kakaót, 1 púpos ek. fahéjat, a vaníliás cukrot, a 1,5 dl vörösbort, és a 25 dkg liszttel elkevert fél csomag sütőport. Jól kikeverem, majd óvatosan, fakanállal beledolgozom a 4 tojásfehérjéből felvert kemény habot.

A kikevert masszát az előkészített formába öntöm, elegyengetem, majd előmelegített sütőbe tolom, és kb. 1 órán át sütöm - tűpróba! Miután megsült, hagyom kihűlni, majd a formából kivéve porcukorral megszórva tálalom!

Csipkebogyó lekvár

4 kg csipkebogyó
kb. fél kg kristálycukor
Na-benzoát

A csipkebogyót megtisztítjuk, mindkét végéről levágjuk a kiálló részeket. Egy éjszakára beáztatjuk - annyi vizet teszünk rá, hogy 1-2 ujjnyira ellepje.

Másnap az így előkészített bogyókat felrakjuk a gázra főni. Nem szabad forralni! Lángelosztó alatt főzzük pépesre - közben krumplinyomóval rásegíthetünk a műveletre.

Az elkészült csipkebogyót lepasszírozzuk, majd az így nyert sűrű pépet felfőzzük cukorral. Amikor úgy pöfög mint a puding, akkor van kész.

Steril üvegekbe töltjük, egy csipet Na-benzoátot teszünk a tetejére, lekötözzük, és száraz dunsztba hagyjuk kihűlni.

Tapasztalataim:
Nos, azért ez a lekvárfőzés nem olyan egyszerű dolog, mint amilyen gyorsan leírtam. Nálam a konyha romokban hevert a főzés közben is, és utána is. 

Maga a szedés, és kipucolás könnyű művelet, mert közben az ember beszélget vagy tv-t néz, de mindenesetre szórakozik. 

Ami kemény dió itt, az a passzírozás. Először szűrővel próbálkoztam, de az nagyon nehézkesnek bizonyult, majd nekiestem gyümölcscentrifugával, amiről először azt hittem, hogy nem csinál semmit, de aztán, amikor szétbontottam, jöttem rá, hogy kinyeri belőle a pépet, csak az szépen bele is ragad a gépbe, és csak nagyon lassan csepeg ki belőle. Mindenesetre ennél a megoldásnál maradtam, ha már úgyis befogtam a gépet. 

Egy idő után azonban az egész konyha ragadt a csipkebogyótól, a gyümölcscentrifuga orrán-száján jött ki a bogyóhoz tartozó mag-héj-pép, de végülis győztem! Elkészült a lekvár, amire azért is büszke lehetek, mert amikor este egy üveggel átvittem a szüleimnek, majdnem az egész el is fogyott.

Annyi cukrot adtam hozzá, hogy a savanykássága megmaradjon, és ne legyen túl édes.

Ebből a mennyiségből kettő 6,5 dl-s, és kettő 3,5 dl-s üveg lett.

További ötletek:
be kell szerezni egy paradicsom passzírozót
lefagyasztani a bogyókat, míg annyi nem lesz, hogy érdemes legyen lekvárt főzni

Kókusz kocka



a tésztához:
50 dkg liszt
20 dkg margarin
25 dkg porcukor
4 tojássárgája
1 vaníliás cukor
1 kávéskanál szódapor
2 ek. kakaópor
1 mk. fahéj
tejföl

a töltelékhez:
10 dkg margarin
5 ek. porcukor
1 dl rum
15 dkg kókuszreszelék
6 tojásfehérje

lekvár

a mázhoz:
2 tojássárga
10 dkg porcukor

A tésztához valókat puha tésztává gyúrjuk, két részre osztjuk. Egyik felét kinyújtjuk, és zsírozott tepsibe tesszük. Lekvárral megkenjük, a tölteléket rárakjuk, meglocsoljuk lekvárral, és befedjük a második kinyújtott lappal is.

A töltelék elkészítése:
A puha margarint a porcukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a rumot, és ezzel is eldolgozzuk. 

A 6 tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a kókuszt, s az így kapott habot összedolgozzuk az előzőleg habosra kevert margarinos masszával. Ezt a tölteléket tesszük az alsó lapra, melyet lekvárral kentünk le.

Előmelegített sütőbe tűpróbáig sütjük, majd még melegen a kikevert mázat rákenjük.

A máz elkészítése:
10 dkg porcukrot a 2 tojássárgájával jó alaposan kanállal kikeverünk. Miután rákentük a tésztára, hagyjuk rászáradni. 

A sütemény csokoládéval is be lehet vonni.

Bundás kenyér töltve melegszendvics sütőben

toast kenyér
margarin
szendvicssonka vagy más gépsonka jellegű szalámi
tojás, só

A melegszendvics sütőt előmelegítjük. A toast kenyeret előkészítjük. A tojásokat felverjük, megsózzuk.

A kenyerek mindkét felét megkenjük margarinnal, 2-2 szelet sonkát fektetünk az alsó felükre, majd lefedjük a tetejével. A kiálló szalámivégeket levágjuk szendvicsformára - úgy, hogy ne lógjon ki sehol. Az így kapott maradék sonkadarabokat felhasználjuk a többi töltött bundás kenyér készítésénél.

Felvert tojásba hempergetjük mindkét oldalát úgy, hogy ne essenek szét. Melegszendvics sütőbe tesszük, és pár perc alatt jól átsütjük.

Tapasztalataim:
A toast kenyeret a fagyasztóból vettem ki közvetlenül a felhasználás előtt. Ehhez a verzióhoz csak az jó, mert így szép háromszögletű szendvicseket kapunk a sütéskor.

Természetesen mással is meg lehet tölteni, de nekem éppen csak szendvicssonkám volt itthon. Még jobb, ha reszelt sajt is van a dologban!

Főtt gesztenye télire

A gesztenyét megmosás után annyi vízben raktam fel főni, hogy kétujjnyira ellepje. Késsel ellenőriztem, hogy mikor puhul meg, majd még melegen hegyes késsel kipucoltam a belsejét. Csak a belső világos részét tetten félre, a külső kemény héja, és a belső barnás hártyája is a kukába került (ez utóbbi keserű).

Miután megtisztítottam az összeset, egy aprítógép segítségével ledaráltam, bezacskóztam, és betettem a fagyasztóba.

30 dkg-s csomagokban van nekem a fagyasztómban. Egy alkalommal, amikor használtuk Gesztenyével töltött csirkemell készült belőle. A lefagyasztott gesztenyét bármikor nyugodtan elővehetjük, akár ebédhez, akár egy gyors desszerthez. Sőt, még lekvárt is főzhetünk belőle!

Almás pite




a tészta:
50 dkg liszt
14 dkg kristálycukor
15 dkg margarin
1 sütőpor
2 tojás
csipet fahéj
3 ek. tejföl

a töltelék:
reszelt alma
darált keksz vagy tésztamorzsa
kristálycukor, fahéj, gyömbér

felvert tojás

A sütőt előmelegítjük.

A tésztához valókat összegyúrjuk, kétfelé vesszük. Egy tepsit vékonyan kikenünk olajjal, majd az egyik tésztacipót kinyújtjuk, és a tepsi aljára helyezzük. Tésztamorzsát vagy darált kekszet szórunk rá, és a kicsit kinyomkodott reszelt almát rátesszük. Megszórjuk kristálycukorral, fahéjjal, és gyömbérrel, majd a második kinyújtott tésztacipóval befedjük. 

Lekenjük a tetejét felvert tojással, villával néhány helyen beleszurkálunk, és a forró sütőbe toljuk. Szép pirosra sütjük a tetejét.

Tapasztalataim:
Nem számoltam, hogy hány almát reszeltem le. Nem is fontos levágni a héját, megmosva, illetve a rossz részeket kivágva, az is mehet bele. A megmaradt reszelt almát érdemes lefagyasztani.

Ha nincs fahéj a tésztába, nem gond. A reszelt almára pedig bőven elég a fahéj is, gyömbért azért szórtam rá, mert épp volt itthon.

A tésztacipókat felhasználásig a hűtőbe tároljuk.

Ugyanezzel a tésztával készíthetünk szilvás, illetve almás-szilvás pitét is.

2013. okt. 28.

Hagymás-paprikás rántotta



A hagymát félkarikára, a paprikát karikára vágom. Egy serpenyőbe olajon megdinsztelem őket, sózom, borsozom, majd ha már összeestek kellőképpen, ráöntöm a felvert tojást (ez 10 tojásból készült). Időnként megkeverem, de vigyázva, hogy ne törjem szét a tojást. Ha kell, sózom. 

Lehet belerakni karikára vágott kolbászt vagy felcsíkozott szalonnát is, kinek-mi van otthon (itt kolbászt tettem bele).

2013. okt. 27.

Paradicsom fagyasztva

Ha nagyon sok paradicsom terem nálunk, és ráadásul inkább a koktél változata, akkor mindig megmosva, lecsöpögtetve bezacskózom kisebb adagokba, és elteszem télire!

Főtt ételekbe, pörkölthöz, levesekhez kiválóan alkalmas ízesítő, mert nem a drága frisset kell megvenni télen, hanem a nyáron eltett sajátot!


Állagát tekintve fagyottan érdemes felhasználni, mert kiengedés után nagyon laza lesz a szerkezete! Csak főzéshez ajánlom!


Legújabb felfedezésem ezzel kapcsolatban, hogy érdemes befőzni belőle - paradicsomlének, mártásnak, dzsemnek vagy lekvárnak. Bátran kísérletezhetünk!

2013. okt. 26.

Barackos-szilvás-almás kompót



3-4 érett barack
3-4 nagy alma
10-15 szem szilva
citromlé, víz
szegfűszeg, fahéj
édesítőszer vagy cukor

A gyümölcsöket tisztítás után feldaraboljuk, majd a citromlével, fűszerekkel, édesítővel együtt egy lábasba rakjuk, kevés vizet öntünk alá, és majdnem pépesre főzzük. 

Hidegen, melegen fogyasztható, önmagában vagy kísérőként!

2013. okt. 25.

Főtt-sült krumpli


krumpli vagy maradék főtt krumpli
zsiradék, só

A krumplit felrakjuk sós, hideg vízben főni, majd ha megfőtt, serpenyőben zsírt olvasztunk, és megpirítjuk rajta a feldarabolt krumplit. Sózzuk, és köretként, de akár magában is fogyaszthatjuk!

Ha maradék főtt krumpliból készítjük, akkor felkockázva zsiradékon átpirítjuk, sózzuk!

2013. okt. 24.

Nudli


1 kg burgonya
kb. 20-30 dkg liszt (a krumpli lisztességétől függően lehet több vagy kevesebb)
1 púpos ek. búzadara
2 ek. olaj
1 tojás


pirított zsemlemorzsa

A krumplit sós vízben, héjában megfőzzük, majd ha megfőtt, még melegen krumplinyomón áttörjük, és hozzáadjuk a darát, olajat, tojást, sót, és apránként a lisztet. Tésztát gyúrunk belőle, és lisztezett felületen vastag rudakat sodrunk, melyeket elvagdosunk, és kisebb adagokban lobogó vízben kifőzzük (amikor a víz tetejére feljön a nudli, akkor kész).

A kifőzött nudlikat pirított zsemlemorzsába hempergetjük, és porcukorral megszórva tálaljuk!

2013. okt. 23.

Fagyasztható ételek

  1. kenyér, zsemle, kifli
  2. gofri, kalács, bejgli
  3. kuglóf (aminek a jellege megengedi)
  4. gyümölcsök (darabolva, turmixolva, reszelve)
  5. zöldségek (darabolva, fagyottan tegyük az ételhez)
  6. darált dió
  7. főtt gesztenye (kipucolva, ledarálva vagy finomra aprítva)
  8. sütőtök kockázva
  9. spenót, sóska
  10. káposzta (csíkozva, blansírozva)
  11. pirított káposzta (káposztás tésztához)
  12. paradicsom, paprika (főtt ételbe)
  13. halak, csontok, húsok
  14. kolbász, virsli, szalonna
  15. bepanírozott húsok, zöldségek
  16. halászlé
  17. dödölle
  18. szilvás gombóc
  19. nudli
  20. töltött káposzta
  21. babgulyás
  22. pörköltek
  23. rakott zöldbab
  24. sajtmártásos csirkemell (besamel alapú)
  25. almás pite
  26. cukorborsófőzelék (tejföl nélküli)
  27. káposztás tészta
  28. babfőzelék (tejföl nélkül)
  29. nokedli
  30. párolt rizs
  31. sült hurka, kolbász
  32. halfasírt
  33. húsos tészta
  34. lencse-, bab-, sárgaborsóleves (tészta, csipetke nélkül)
  35. lencse-, babgulyás (tészta, csipetke nélkül)
  36. kifőtt tészta
folyt. köv.

Mákos töltelék kalácshoz

1 rúd nagy vagy két rúd kicsi kalácshoz elegendő, amennyiben vastag tölteléket szeretnénk.

20 dkg mák
10 dkg kristálycukor
2 csapott ek. darált keksz
2 ek. baracklekvár
2 ek. méz
1 dl tej
mazsola

A mákot a cukorral ledaráljuk, majd a többi hozzávalóval együtt közepes lángon összefőzzük az egészet. Ha kicsit száraz lenne, akkor adhatunk még hozzá lekvárt vagy mézet. Kihűtjük, majd ezzel töltjük meg a megkelt kalácsokat.

2013. okt. 21.

Vaníliás krém süteményekhez

7 dl tej
2 vaníliás pudingpor
3 ek. kristálycukor

15 dkg margarin
15 dkg porcukor

Sűrű pudingot főzünk a tej, cukor, és vaníliás pudingpor hozzáadásával, majd időnként kevergetve kihűtjük. A puha margarint a porcukorral habosra keverjük, majd a kihűtött pudinghoz keverjük gépi habverő segítségével.

Az így kapott krémmel tölthetjük a tepsi hátán sütött lapokat, piskótákat, és egyéb süteményeket.

Ez a krém az alapja a Habos Zsuzsi szeletnek.

2013. okt. 19.

Habos Zsuzsi szelet

A recept forrása: Olcsó-receptek

a tésztához:
15 dkg kristálycukor
2 tojás
40 dkg liszt
1 tk. szódapor
10 dkg margarin
2 ek. kakaópor
5 ek. méz

a krémhez:
7 dl tej
2 csomag vaníliás puding
3 ek. cukor
15 dkg margarin
15 dkg porcukor

baracklekvár a lapok megkenéséhez

a tetejére:
4 tojásfehérje
30 dkg kristálycukor
kevés citromlé

A tésztához valókat - a liszt, és szódapor kivételével -, gőz felett összefőzzük, majd a gőzről levéve belekeverjük a kimaradt hozzávalókat, és tésztává dolgozzuk (ha túl lágy lenne, akkor adhatunk még hozzá lisztet). Rúddá alakítjuk, és 4 részre osztjuk.

Előmelegített sütőben, leolajozott tepsi hátán 4 lapot sütünk belőle - sütés előtt a lapokat villával megszurkáljuk. Gyorsan sülnek. A tészta betöltéséig félrerakjuk a lapokat.

A krémhez a tej, puding, és cukor hozzáadásával sűrű pudingot főzünk, és kihűtjük. A puha margarint és a porcukrot habosra keverjük, és a kihűlt pudinghoz dolgozzuk habverővel.

A tészta betöltése:
Minden lapot megkenünk baracklekvárral. A krémet háromfelé osztjuk, és betöltjük vele a tésztalapokat. A legfelső lapra nem krém kerül, hanem gőz felett gépi habverő segítségével a tojásfehérjéből, citromléből, és kristálycukorból habot verünk, és ezt habzsákból nyomjuk a tetejére.

1. lap - baracklekvár - krém - 2. lap - baracklekvár - krém - 3. lap - baracklekvár - krém - 4. lap - baracklekvár - tojásfehérje + cukor + citromléből gőz felett felvert kemény hab

2013. okt. 18.

Sajttal töltött lángos

1 kg liszt
2 dl tejföl
fél liter tej
5 dkg élesztő
1 tojás
1 csapott ek. só
1 ek. olaj

olaj a sütéshez
reszelt sajt a töltéshez

Az élesztőt kevés langyos, cukros tejben felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóval együtt tésztát dagasztunk belőle. Lisztezett felületen kb. 1 órán át kelesztjük, majd egy pohárral darabokat szaggatunk belőle.

Olajos kézzel kihúzogatjuk a "korongot", majd az egyik felére reszelt sajtot halmozunk, a másik felét ráhajtjuk, és összenyomjuk úgy, hogy ne tudjon a töltelék kifolyni belőle (a tészta ne legyen nagyon vastag, inkább vékonyabb, hogy könnyebben átsüljön).

Közben olajat hevítünk, és a töltött lángosokat kisütögetjük benne. 

2013. okt. 17.

Kókuszcsók


20 dkg porcukor
5 tojásfehérje
17 dkg kókuszreszelék
vaníliás cukor

(mazsola)

A tojásfehérjéket a porcukorral, vaníliás cukorral kemény habbá verjük. Óvatosan beleforgatjuk a kókuszreszeléket (mazsolát is lehet rakni a habba, aki szereti). 

Az így kapott habból lisztel meghintett sütőlemezre habzsákból, vagy kanállal kis halmokat rakunk. Előmelegített sütőben 140-150 fokon, 20-25 perc alatt sütjük meg. 

Túróhabos és lekváros-mákos kalács

A recept forrása: Barbi konyhája

a tésztához:
fél kg liszt
2,5 dkg élesztő
3 dl tej
3 csapott ek. kristálycukor
3 tojássárgája
3 ek. olaj

a mákos töltelékhez:
20 dkg mák
10 dkg kristálycukor
2 ek. lekvár
2 ek. méz
2 csapott ek. darált keksz
1 dl tej
mazsola

a túrós töltelékhez:
fél kg túró
6 ek. kristálycukor
2 tojásfehérje
2 ek. tejföl
mazsola

a lekenéshez:
tej
tojás

A tészta elkészítéséhez az élesztőt felfuttatom kevés langyos, cukros tejben, majd a többi hozzávalóval együtt tésztát dagasztok belőle. Cipóvá formázom, és egy órát kelni hagyom.

Míg kel a tészta, elkészítem a töltelékeket:

A mákoshoz az összes hozzávalót egy tálba kimérem, majd összefőzöm az egészet, és hűlni hagyom felhasználásig.

A túróshoz a túrót 3 ek. kristálycukorral, és a tejföllel kikeverem, majd hozzáadom a maradék 3 ek. cukorból és tojásfehérjéből vert kemény habot, melyet lazán forgatok a túrós masszába. Felhasználásig hűtőbe tárolom. (Fontos, hogy ne legyen híg a töltelék.)

A megkelt tésztát kétfelé veszem, egyenként kinyújtom őket. Az egyik kinyújtott lapra a mákos, a másikra a túrós tölteléket terítem szét. Két rövidebbik oldalán behajtom a tésztát, és feltekerem, mint a bejglit. (A túrós kalácsnál ügyeljünk arra, ha folyós lenne a töltelék, akkor nehezen lehet feltekerni.)

Előmelegítem közben a sütőt, és egy tepsit kikenek olajjal. A feltekert kalácsokat a tepsibe fektetem, és fél órát még kelni hagyom őket. Mielőtt betolom a sütőbe, lekenem a tetejüket egy felver tojással.

Szép pirosra sütjük, és a sütőből kivéve tejjel locsoljuk meg őket.

Ebből a mennyiségből két nagy kalács lesz - az egyik túrós, a másik mákos.

2013. okt. 16.

Zöldborsós tokány

2 fej vöröshagyma
kb. 1 kg hús
zöldborsó
só, bors
chilipaprika dara
fehér bor

A hagymát félkarikára vágom, és olajon megdinsztelem; ezután a húst hozzáadom, és fehéredésig sütöm, majd fűszerezem, és rövid lében, időnként megkeverve majdnem puhára párolom. Mielőtt teljesen megpuhulna a hús, hozzáadom a zöldborsót, és felöntöm kevés borral. Készre főzöm, utóízesítem, és körettel tálalom!

Kijevi krémes



a tésztához:
40 dkg liszt
20 dkg porcukor
1 kocka margarin
1 sütőpor
4 db tojássárgája
tejföl (annyi, hogy rugalmas tésztát kapjak)

a nyers tészta tetejére:

4 tojásfehérje
15 dkg porcukor

a krémhez:
4 dl tej
4 kanál liszt
1 tojás

25 dkg porcukor
1 kocka margarin
1 vaníliás cukor

A tésztához valókat összegyúrjuk, 3 részre osztjuk, és 3 lapot nyújtunk belőle. Lezsírozott tepsi hátára terítjük a kinyújtott tésztát, megkenjük a gőz felett felvert habbal, és durvára tört dióval szórjuk meg.

A tojásfehérjét a porcukorral gőz felett felverjük, és elosztjuk 3 részre.


Előmelegített sütőbe, egyenként mindhárom lapot megsütjük, majd hűlni hagyjuk.

A krém elkészítése:
A lisztet, tejet, tojást a tűzhelyen összefőzzük, hűlni hagyjuk, s addig elkészítjük a vajas krémet a porckor, margarin, és a vaníliás cukor habosra keverésével.

Miután az összefőzött lisztes-tejes keverék kihűlt, egyneművé keverjük a habosra kevert margarinos masszával. Ezzel a krémmel töltjük be a megsütött diós lapokat.

Az elkészült süteményt hideg helyre tesszük, másnap szeleteljük.

2013. okt. 14.

Sajtmártás

vaj/margarin
liszt, tej
só, bors, szerecsendió
reszelt sajt

A vajat habzásig forrósítom, majd állandó keverés mellett hozzáadom a lisztet, és megpirítom. Tejjel öntöm fel, és közben habverővel keverem, hogy ne legyen csomós. Szósz-sűrűségűre főzöm, ízesítem sóval, borssal, szerecsendióval, és a legvégén, amikor már a mártás kész, hozzáadom a nagy adag reszelt sajtot, mely a forró mártástól elolvad. Annyi sajtot tegyünk hozzá, hogy finom sajt íze legyen.

2013. okt. 13.

Besamel mártás

vaj/margarin
liszt, tej
só, szerecsendió, bors

A vajat egy lábasban felolvasztom, majd amikor már habzani kezd, állandó keverés mellett hozzáadom a lisztet, és lassú tűzön pirítom. Aztán tejjel öntöm fel, s közben kevergetem, hogy ne legyen csomós - annyi tejet szoktam hozzáadni, hogy sűrű szószt kapjak. Ízesítem sóval, borssal, szerecsendióval.

2013. okt. 12.

Felhő szelet

A recept forrása: Andi konyhája

a tésztához:
25 dkg liszt
10 dkg porcukor
1 ek. méz
1 kiskanál szódapor
1 tojás + 1 tojássárga
5 dkg margarin
1 ek. rum/konyak

a krémhez:
2 csomag vaníliás pudingpor
2 ek. liszt
1 liter tej
20 dkg margarin
15 dkg porcukor
2 vaníliás cukor
3 tojássárgája

fél liter Hulala habtejszín

A tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, majd két részre osztjuk, és lezsírozott tepsi hátán, előmelegített sütőben, két lapot sütünk belőle. Az egyik kisült lapot még melegen kockákra vágjuk - ez lesz a sütemény teteje.

A krémhez a vaníliás pudingot a liszttel összekeverjük, majd beleütjük a tojások sárgáját, és folytonos keverés mellett hozzáöntjük a tejet. Sűrűre főzzük, kihűtjük.

A margarint a kétféle cukorral kikeverjük, majd beledolgozzuk a már kihűlt pudingos krémbe.
A tejszínt kemény habbá felverjük.

A süteményt összeállítjuk:
Az alsó tésztalapra kenjük a sárga krémet, erre a felvert tejszínt simítjuk, és egyenként ráhelyezzük a kockára vágott tésztalapokat. Egy éjszakára hűtőbe tesszük, hogy átgyengüljön, másnap szeleteljük. Porcukorral meghintve tálaljuk.

2013. okt. 11.

Konyakmeggyes szelet

A recept forrása: Küldd el a recepted magazin!

a barna lapokhoz:
30 dkg liszt
fél csomag sütőpor
5 dkg cukor
2 ek. kakaó
2 tojássárgája
1 dl tej
5 dkg margarin

a töltelékhez:
10 dkg babapiskóta
magozott meggy
konyak vagy rum/aroma

a krémhez:
20 dkg cukor
2 csomag vaníliás pudingpor
6 dl tej
25 dkg margarin

a mázhoz:
10 dkg tortabevonó
2 ek olaj

A lapokhoz összegyúrjuk az alapanyagokat, majd kétfelé osztjuk a masszát. Kinyújtjuk, és lezsírozott tepsi hátán két lapot sütünk belőle.

A meggyet összekeverjük az aromával, a babapiskótát eltördeljük.

A krémhez csomómentesre keverjük a pudingport 2 dl tejjel. Feltesszük forrni a maradék tejet. Hozzáöntjük a pudingos krémet, beletesszük a cukrot és folytonos keverés mellett sűrűre főzzük. Ha kihűlt, szobahőmérsékletű margarinnal habosra keverjük.

A feldarabolt babapiskótát az előzőleg elkészített krémbe keverjük a lecsepegtetett meggyel együtt.

Az alsó tésztalapot megkenjük krémmel. Befedjük a másik lappal és nehezéket teszünk rá. Egy éjszakára hűtőbe tesszük, hogy megpuhuljanak a lapok.

Másnap bevonjuk a sütemény tetejét csokimázzal.

2013. okt. 10.

Kávés, kókuszos szelet

A recept forrása: Küldd el a recepted magazin

a tésztához:
5 dkg liszt
1 késhegynyi sütőpor
10 dkg cukor
3 tojásfehérje
5 dkg kókuszreszelék
1 csipet só

a krémhez:
5 dkg puding
5 dkg cukor
12,5 dkg porcukor
1 kanál kakaópor
2,5 dl tej
2 kanál presszókávé
12,5 dkg margarin

a tetejére:
10 dkg étcsoki

Kemény habbá verjük a tojásfehérjét a cukorral és a sóval, majd hozzákeverjük a lisztet, a sütőport és a kókuszt Kisebb, sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és 180 fokon tűpróbáig sütjük.

A krémhez megfőzzük a pudingot a cukorral és a tejjel. Habosra keverjük a margarint a cukorral. A kihűlt pudingot robotgéppel simára keverjük és hozzáadjuk a cukros margarinhoz.

Beletesszük a kakaót, a kávét és tovább keverjük. Ha egyenletesen sima, habos krémet kaptunk, megkenjük vele a piskótát és hűtőbe tesszük.

A csokit vízgőz felett felolvasztjuk és óvatosan a krémre kenjük. Ha megkötött a csoki, forró vízbe mártott késsel szeletelhetjük.

2013. okt. 9.

Lekváros piskótatekercs

5 tojás
5 ek. liszt
5 ek. kristálycukor

baracklekvár


A sütőt előmelegítjük, a tojásokat szétválasztjuk.


A tojásfehérjét robotgéppel vagy kézileg elkezdjük habbá verni, közben hozzáadjuk a kristálycukrot. Amikor már majdnem kemény habbá alakult, egyesével beleütjük a tojások sárgáját, és lassú fokozaton ezeket is eldolgozzuk. Ha kész, a lisztet óvatos mozdulatokkal, fakanál segítségével beleforgatjuk.


Alufóliával kibélelt hosszabb tepsibe simítjuk a masszát, és tűpróbáig sütjük. Ha kihűlt a tészta, lekvárral megkenve feltekerjük, és alufóliába csavarjuk. Egyszerű, gyors sütemény!

2013. okt. 7.

Milánói makaróni

A recept forrása: desszert.eu

a szószhoz:
1 vöröshagyma
25 dkg konzerv gomba
20 dkg gépsonka felkockázva
15 dkg paradicsompüré
só, bors, fokhagyma, cukor
kakukkfű, bazsalikom, oregánó

a tésztához:
só, olaj
makaróni tészta

reszelt sajt a tetejére

A hagymát apróra vágjuk, és olajon megpirítjuk - közben a fokhagymát is hozzátesszük, és felöntjük egy kevés vízzel. Ezután a kockázott sonkát adjuk hozzá, mellyel kb. 10 percig pároljuk folyamatos keverés mellett.

A következő lépésben a gomba következik, és további 10-15 perc párolás. Legvégül a paradicsompüré, és a fűszerek kerülnek bele - só, bors, zöldfűszerek + egy kevés cukor, ha a pürétől savanyú lenne. Ha sűrű a szósz, akkor vízzel hígíthatjuk. 

A tésztát bő, sós-olajos vízben kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük, majd tányérokba adagoljuk, és szószt merünk rá. Reszelt sajttal megszórva tálaljuk.

2013. okt. 6.

Krumplileves leturmixolt zöldségekkel

kockára vágott krumpli
zöldségek (répa, zeller, karalábé)
zöldpaprika, paradicsom
só, bors, babérlevél
olaj - liszt - pirospaprika
vöröshagyma

A krumplit hideg vízbe felrakjuk főni a hasábokra darabolt zöldségekkel, paprikával, paradicsommal együtt. Fűszerezzük sóval, borssal, babérlevéllel. Puhulásig főzzük, majd berántjuk hagymás rántással.

Hagymás rántás:
Olajat hevítünk, a kockára vágott vöröshagymát megdinszteljük rajta, megszórjuk liszttel, habzásig pirítjuk, majd a tűzről lehúzva pirospaprikával hintjük meg, és felöntjük hideg vízzel. A leveshez szűrjük. Kiforraljuk.

A belefőtt zöldségeket kivesszük a levesből - nem baj, ha krumpli is kerül közé -, botmixerrel pürésítjük, és az egészet visszaöntjük a fazékba. Felforraljuk, ízesítjük, és forrón tálaljuk.

Tapasztalataim:
Jobb, ha hasábokra vannak vágva a zöldségek, mert könnyebb kivenni a levesből a turmixoláshoz. Használhatunk hozzá lefagyasztott alapanyagot is. Olyan zöldséggel dolgozzunk, ami éppen otthon van; ha csak egyféle van, akkor sincs probléma.

Zellerzöld, petrezselyemzöld is kerülhet bele, de azt ne pürésítsük, hanem a végén dobjuk ki a levesből a zöldpaprikával együtt!

Tejfölös nyers lecsó

A recept forrása: Takarékos konyha

tejföl
paprika, paradicsom
só, bors, pirospaprika

A tejfölt egy tálba kikeverem sóval, borssal, pirospaprikával ízlés szerint, majd beleforgatom a darabokra felvágott paradicsomot, és paprikát. Zsemlével fogyasztva nagyon könnyű, és finom reggeli-vacsora!

2013. okt. 5.

Rántott őzlábgomba, és galambica



őzlábgomba, és galambica tisztítva, és felszeletelve
só, bors
olaj - liszt - tojás - zsemlemorzsa

A szeletekre vágott gombát először lisztbe, majd sózott, borsozott, felvert tojásba, végül zsemlemorzsába panírozzuk, és bő, forró olajba kisütjük.

Tapasztalataim:
Vigyázva végezzük a panírozást, nehogy összetörjük a gombákat.
Inkább a tojást fűszerezzük, mint a gombát, nehogy levet engedjen a sótól.

Soroksári pecsenye

A recept forrása: Magyar konyha magazin 2009. áprilisi száma

80 dkg sertéshús szeletekre vágva

só, bors
5 dkg liszt
4 ek. olaj

a mártáshoz:

4 g. fokhagyma
2 ek. paradicsompüré
1 kk. pirospaprika

A szeletekre vágott húst kiklopfolom, sózom, borsozom, lisztbe forgatom, és serpenyőben, olajon hirtelen megsütöm, azután félreteszem egy edénybe.


A serpenyőbe megmaradt zsíron a megtisztított, finomra vágott fokhagymát megdinsztelem, a maradék liszttel meghintem, a paradicsompürét belekeverem, a paprikával és csipetnyi borssal fűszerezem.


Felöntöm 3-4 dl vízzel (vagy húslével), és egészen kis lángon addig főzöm, amíg be nem sűrűsödik. Ekkor a húsokra szűröm ezt a szószt, és 1-2 percig együtt forralom. Párolt rizzsel vagy főtt krumplival tálalom.

2013. okt. 4.

Stollwerck szelet

A recept forrása: Olcsó-receptek

a tésztához:
35 dkg liszt
17 dkg porcukor
5 dkg margarin
1 tojás
2 ek. kakaópor
1 kávéskanál szódapor
1 dkg élesztő
1 dl tej (kb.)

a krémhez:
6 ek. kristálycukor
8 dl tej
25 dkg margarin
17 dkg porcukor
1 vaníliás cukor
5 ek. liszt

A tészta hozzávalóit összegyúrunk, és 3 részre osztva, egyenként kisütjük előmelegített sütőben, lezsírozott tepsi hátulján. A tésztalapokat sütés előtt megszurkáljuk néhány helyen.

A krémhez a 6 ek. kristálycukrot karamellizáljuk, majd felöntjük 5 dl tejjel, és megvárjuk, míg teljesen felolvad benne (vigyázzunk, mert veszélyes lehet ez a művelet!). Ezután belerakjuk a margarint, porcukrot, vaníliás cukrot, és tovább főzzük, míg a margarin el nem olvad benne.

Közben 5 ek. liszttel csomómentesre keverem a maradék 3 dl tejet, és az előzőleg elkészített karamellás-vajas krémhez adom. Folyamatos kavargatás mellett sűrűre főzöm - de ha nem lenne eléggé sűrű, akkor kevés tejjel még lisztet keverek ki, és belekeverve kiforralom.

Az így elkészült krémet langyosra hűtöm, és megtöltöm vele a kisült tésztalapokat. Másnap szeletelhető!

2013. okt. 3.

Almakrémleves - tejtermék nélkül

5-6 db nagy alma
egész fahéj, szegfűszeg
cukor, citromlé

1-2 liter vizet teszek fel forrni egész fahéjjal, és szegfűszeggel, cukorral, és citromlével. Amikor forrni kezd a fűszeres lé, belerakom a kockára vágott almát, és puhára főzöm benne. Közben kóstolgatom, hogy elég ízletes-e.

Amikor kész van, botmixerrel krémleves-sűrűségűre leturmixolom, utóízesítem. Ha túl sűrű lenne: vizet adok hozzá, ha híg, akkor kevés liszttel/keményítővel elkevert vízzel besűrítem.

Finom, rostos almalevet kapunk, amit jól behűtve lehet fogyasztani.

Töpörtyűs pogácsa



fél kg liszt
3 dkg élesztő
1 dl tejföl
2-3 ek. bor
15 dkg margarin
langyos tej


35 dkg darált tepertő

Az élesztőt kevés langyos tejben felfuttatjuk. A tepertő kivételével az összes alapanyagot összegyúrjuk - se túl lágy, se túl kemény ne legyen. Vékonyra kinyújtjuk, rákenjük a tepertőt, és felcsavarjuk, mint a bejglit. 

Fél óra pihentetés után újra kinyújtjuk, és hajtogatjuk, majd ezt a műveletét még 2x megismételjük, csak mindig ellenkezőleg hajtjuk be. A hajtogatások között fél óra pihentetés legyen!

Amikor szaggatásra kész, akkor ujjnyi vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk, olajjal kikent tepsibe tesszük, lekenjük a tetejét felvert tojással, majd előmelegített sütőben pirosra sütjük.

Tapasztalataim:
Ha nincs pont 35 dkg darált tepertőnk az se probléma, kicsivel kevesebb nem számít.
A só mennyiségét mindenki ízlés szerint változtassa, érdemes megkóstolni a tésztát gyúrás közben, hogy kell-e még bele só. 

Ha nem állna össze a tészta, akkor tejjel rásegíthetünk erre, viszont én a nedves hozzávalókat az összegyúrásnál mindig apránként adom hozzá, hogy ne legyen túl lagymatag a tészta.

3x kell hajtogatni, de ha valaki csak 2x teszi ezt meg, üsse kő, velünk is történt már ilyen!

Még egy aprócska megjegyzés: 
legközelebb vöröshagymás tepertőkrémmel fogom megkenni a kinyújtott tésztát, és úgy hajtogatom.

Almás krémes



a tésztához:
pár darab alma
5  db tojásfehérje
5 db tojássárgája
5 ek. liszt
5 ek. kristálycukor

a krémhez:
20 dkg puha margarin
20 dkg porcukor
1 tasak vaníliás pudingpor
4 ek. kristálycukor
fél liter tej

étcsoki
margarin

Egy közepes méretű tepsit kibélelünk alufóliával, és vékony szeletekre vágott almát rakunk az aljára, kb. olyan 3 sor legyen az almából.

A tojásokat szétválasztjuk. A tojásfehérjéhez folyamatos gépi keverés mellett hozzáadjuk a kristálycukrot, és kemény habbá verjük. Aztán egyenként beleöntjük a tojások sárgáját, eldolgozzuk. Utolsó lépésként a lisztet adjuk hozzá, de ezt már óvatosan, fakanállal forgatjuk bele.

Az így elkészült masszát az alma tetejére öntjük, egyenletesen elkenjük rajta, és előmelegített sütőbe tűpróbáig sütjük.

Miután a tészta megsült, azon melegében kiborítjuk a tepsiből, és lehúzzuk róla az alufóliát. Fordított állapotban használjuk tovább: alul lesz a piskóta, felette az alma.

A pudingport a cukorral a tejben sűrűre főzzük, kihűtjük. A puha margarint a porcukorral habosra keverjük, és a kihűlt pudingot hozzákeverjük. Ezt a krémet kenjük az alma tetejére.

Az utolsó lépés, hogy a csokit gőz felett a margarinnal összeolvasztjuk, és bevonjuk vele a sütemény tetejét!

Tapasztalataim:
4 vagy 6 tojásból is lehet piskótát készíteni, mindössze a tepsi mérete határozza ezt meg.

Fontos, hogy kibéleljük a tepsit használat előtt, illetve miután megsült a tészta, még forrón szedjük le róla azt, mert különben ráragad úgy, hogy csak a piskótával együtt jön le.

Általában 15 vagy 20 dkg margarinból + porcukorból készítjük a krémet. 

A sütemény tetejét nem muszáj teljes egészében csokival bevonni, lehet a képen látható csíkokkal is díszíteni (zsírpapírt tölcsérszerűen összehajtjuk, a végét kilyukasztjuk, és ezt használjuk a csíkozásra).
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...